מה חדש
לקבלת עדכונים שוטפים הצטרפו למחוגים
שם:
דוא"ל:
אני מעוניין לקבל חומר פרסומי

שבח ועידוד להעצמת הילדים


והפעם על הנושא הכי, הכי חשוב בחינוך:

עידוד ושבח של ילדים!!!

אמילי דיקסון, סופרת אנגליה מהמאה השמונה עשר כתבה:

“Sometimes when I consider the tremendous consequences from little things… a chance word… a tap on the shoulder or a wink of an eye, I am tempted to think there are no little things”.


בתרגום לעברית:

"לפעמים כשאני חושבת על התוצאות המדהימות שקורות כתוצאה מדברים קטנים... מילת חיזוק..., טפיחה על הכתף או סימן בעיניים, אני נוטה לחשוב שאין דברים קטנים".


אמילי דיקסון צדקה!! את שכתבה הבינה מתוך המיית נפשה, מתוך הבנת נפש האדם והסתכלות על אנשים במצבי חיים שונים.


ההבדל בינינו לבין אמילי דיקסון הוא ההתקדמות המחקרית והידע על תורות הנפש וההתפתחות של ילדים ואנשים. תורות התפתחותיות רבות עוסקות בנושא טיפוח הדימוי והביטחון העצמי של הילד. תורת "ניתוח ההתנהגות" עוסקת רבות בנושא זה ומביאה לנו ידע מדעי שלא היה בזמנה של אמילי דיקסון. ואכן אנשי חינוך ורוח יודעים להסביר לנו את החשיבות העצומה של עידוד, חיזוק וטיפוח הדימוי והביטחון העצמי של ילדים.


הורים ומחנכים רבים מודעים לעובדה זאת, אחרים פחות. ילד המתפתח בסביבה מעודדת, סביבה המכירה בתכונותיו החיוביות, סביבה הנותנת אישור לתכונות והתנהגויות חיוביות ומראה את שביעות רצונה, מכוונת את הילד להמשיך ולהתנהג בהתאם לאישורים החברתיים שקיבל.


הורים היודעים לשבח, לחייך לילדיהם בשעת התנהגות נאותה, לקרוץ, לטפוח על השכם, לספר למישהו אחר מבני המשפחה על ההתנהגות היפה של הילד, מעודדים את ילדיהם להמשיך בהתנהגויות שזכו לעידוד.


הורים היודעים לכתוב מכתבון לילדיהם, להביע גאווה על מעשיהם, לתלות סמיילי מבית הספר על המקרר ולהתגאות בו, לחייך בשמחה על הישג, לחבק! הורים אלו מכוונים את ילדיהם להתנהגויות הרצויות בסביבה הביתית והחברתית ומטפחים את הביטחון העצמי של ילדיהם לאן וכיצד לנהוג.


עידוד ושבח יכולים להתבטא בשבח שלאחר ההתנהגות הספציפית אותה רוצים לעודד, באסימון הניתן לילד המתקשה לקום בבוקר, בגלידה לאחר סיום ארוחת הצהריים, בנשיקה וחיוך לאחר שהילדים עזרו זה לזה בהכנת השיעורים. אך עידוד אינו מתבטא רק בתגובה שלאחר ההתנהגות. עידוד הוא אווירה ביתית של חיוב ואהדה כלפי הילד.


הורים המקיימים סביבה ביתית אוהדת, המעודדים התנהגויות שבהתאם לערכים התרבותיים החשובים להם, שמקיימים סביבה ש"תיקון" התנהגות היא רק חלק קטן מהחינוך בביתם מכוונים את ילדיהם להאמין בעצמם, בבחירותיהם, ביכולות שלהם להתמודד בחברה ולבחור בחירות התנהגויות נכונות.

 

ואם התחלנו בציטוט נבחר הפעם גם לסכם בציטוט מילותיו הנוגעות ללב של יעקוב גלעד בלחן ובשיר של יהודית רביץ:

 

"לא פעם זה קשה

אבל לרוב מילה טובה

מיד עושה לי טוב
 

רק מילה טובה

או שתיים …

לא יותר מזה."

 

 

 

הורים יקרים, עודדו שבחו העצימו את ילדיכם בכל דרך שתיראה לכם. אין קץ ליצירתיות בעידוד ילדים.
הרשו לעצמכם ויצאו הם, אתם והחברה נשכרים.

 

הטיפים של "מחוגים":

smiley     עודדו מעשים קטנים כגדולים.

smiley     עודדו על עזרה, סובלנות, כבוד, איפוק וגם על יצירתיות, הישגים והשקעה.

smiley    עודדו את ילדיכם מגיל צעיר והמשיכו בכך תמיד.

smiley    אם לא הייתם מודעים לנושא זה, אפשר להתחיל לעודד בכל גיל ובכל מצב. כשתתחילו תראו שזה קל ומתגמל גם את המעודדים.

smiley     סמיילי גדול למי ש...

 

 

 

מיכל דינס, טבעון 054-4402572 mdines@netvision.net.il. חגית ברלינסקי, יוקנעם 054-5950556 hagit.berlinsky@gmail.com
עיצוב ובניית אתרים